Tradičně se víno vyrábí z hroznů různých odrůd, pěstovaných na vinicích, např. ve Francii, Itálii a Španělsku. Můžete si však zkusit vyrobit vlastní domácí víno. Budete potřebovat balón odpovídající kapacity, vinné kvasnice a etikety na víno. Jak vyrobit víno, které potěší naše hosty svým buketem? Receptů na domácí likér je nespočet, uvádíme ty, o kterých si myslíme, že stojí za pozornost a budou se snadno používat.
domácí víno
Jednoduchý recept na domácí hroznové víno
K domácí přípravě vína vám stačí správné množství hroznů, voda, cukr a případně vinné kvasnice, i když ne každý recept na domácí víno je obsahuje. Je jedno, jestli má být víno ze světlé nebo tmavé odrůdy hroznů, obojí se vyrábí podobným způsobem.
Nemusíte mít velké znalosti vinařství, abyste si mohli vyrobit vlastní víno. Stačí trocha volného času a pár doplňků, díky kterým si doma vyrobíme alkohol s vynikající chutí a vůní. Může se stát naší vizitkou, zvláště pokud ji označíme vlastním jménem, rokem a individuálně navrženou grafikou. Zároveň to bude perfektní dárek pro blízké – netradiční, originální, ručně vyrobený s nasazením.
Jak vyrobit víno ze světlých hroznů?
Recept na bílé hroznové víno obsahuje následující ingredience:
• 10 kg hroznů,
• 3,5 kg cukru,
• 5 litrů čisté vody,
• vinné kvasinky.
Navíc by si začínající domácí vinař měl pořídit vinný balónek s kvasnou trubicí. Lze ji nahradit jinou nádobou, pokud ji lze těsně uzavřít a zasunout do ní speciální trubici, díky které se bude odvádět plyn vznikající při kvašení hroznů kvasinkami.
Prvním krokem při výrobě domácího vína je příprava vinných kvasnic. Nasypte je do láhve o objemu 0,25 l a zalijte převařenou vychladlou vodou. Mělo by být teplé, kolem pokojové teploty – 18-20 stupňů Celsia. V lahvičce bychom měli ponechat volný prostor umožňující důkladné promíchání roztoku. Láhev je ještě třeba uzavřít, ale pro tento účel nemůžete použít normální korek, ale korek vyrobený sami z vatového tamponu. Kvasinky potřebují čas na růst a vhodné podmínky – stinné, teplé místo.
Láhev s vinnými kvasnicemi se nechá asi 24 hodin, poté se do ní nasype půl lžičky cukru. Po promíchání lahvičku opět uzavřete a uchovávejte při pokojové teplotě na teplém místě několik dalších dní (asi tři). Poté se můžete pustit do samotné výroby domácího vína.
Základem vína je samozřejmě ovoce – hlavně hrozny, které se po důkladném umytí musí rozdrtit. K tomuto účelu můžete použít mačkadlo na brambory nebo maso. Po vytažení dužniny z nich zalijte vroucí vodou a nechte tři dny odstát. Po uplynutí této doby hrozny přecedíme a vzniklou šťávu nalijeme do láhve. Přecezená šťáva z rozdrcených, odložených hroznů se nazývá mošt.
Mošt by měl být spojen s cukrem rozpuštěným ve vroucí vodě. Odeberte 1/3 vypočtené porce cukru (lehce přes 1 kg) a zalijte vroucí vodou. Po rozpuštění lze nalít do hroznové šťávy, díky čemuž vznikne set, základ domácího vína. Poté se celá věc nalije do předem připraveného vinného balónku. Doporučuje se plnit na 75 %. kapacita a přídavek vypěstovaných vinných kvasinek, které by měly tvořit až 5 procent. nastavení hlasitosti. Víno v podstatě vyžaduje použití asi 40 cm3 „mateřských kvasinek“ na 1 litr hroznové šarže.
Po promíchání všech ingrediencí krouživými pohyby, posunutím celého vinného balónku nebo opařené dřevěné špachtle by v nádobě měla zůstat 1/3 prostoru nad hladinou tekutiny. To je důležité, protože jinak by proces fermentace nemohl probíhat hladce. Nyní, když víte, jak vyrobit víno doma, můžete se pustit do jeho výroby. Nejdůležitější je správně promíchat kvásek a dodržovat časové rozestupy v přípravě alkoholu. Balónek s vínem by pak měl být umístěn na stinném místě při pokojové teplotě, aby fermentace mohla volně probíhat.
Vstup balónku by měl být uzavřen zátkou z vaty a převázán čistým hadříkem. Fermentace trvá asi 20 dní, ale během této doby, asi po 7 dnech, se vinný balónek doplní druhou porcí cukru a 15. den třetí. Pro správné přidání cukru do výsledného vína nalijte kvasnou várku do sklenice a promíchejte. Když dokončíte přidávání cukru, můžete vinný balónek uzavřít zátkou s kvasnou trubičkou. Výroba dobrého vína trvá asi měsíc.
Dalším krokem je odstranění vyčeřené vinné vrstvy z balónku. K tomuto účelu je nejlepší použít gumovou hadičku, díky které půjde víno do láhve. Nádoba, do které se nalévá domácí víno, by měla být umístěna níže než dno balónku.
Poté balónek znovu ucpejte a zátku s fermentační trubicí zabalte do vaty. Nádoba s vínem musí být umístěna v místnosti s teplotou asi 10-12 stupňů Celsia. Zhruba po třech měsících můžete víno přelít zpět do čistých lahví a pevně je zazátkovat. Hodit se budou etikety na víno, na kterých popíšeme, z čeho bylo vyrobeno, o jakou odrůdu se jedná a kdy bylo vyrobeno.
Etikety na víno< lze zakoupit hotové nebo si je vyrobit sami. Hotové láhve vína skladujte naležato, při teplotě asi 12 stupňů Celsia, nejlépe ve sklepě, na stinném místě. Víno je připraveno k pití po několika měsících od začátku zrání.